Kanony elegancji

*  W marynarkach jednorzędowych nie należy zapinać dolnego guzika. Jest to żelazna zasada męskiej mody datująca się już od czasów króla Edwarda VII. Dotyczy to zarówno marynarek jak i kamizelek.

Guziki przy rękawach

    Rozcięcia przy rękawach marynarki zapinane są z reguły na cztery guziki. W marynarkach konfekcyjnych dziurki nie są  przecinane, aby można było zmieniać długość rękawów. Guziki mogą być przyszyte w "całuski" ( jeden guzik styka sie z drugim) lub na zakładke(jeden guzik zachodzi na drugi). Dla krawców włoskich rozpinane cztery guziki to oczywistość. Krawcy angielscy szyją najczęściej tak, że rozpinane są tylko dwa pierwsze guziki.

Butonierka

    Dla eleganckiego mężczyzny to jedna z najważniejszych dziurek. Butonierka to dziurka w klapie marynarki służąca do noszenia tzw. zieleni maskującej. Kwiatu do klapy sie nie przypina, jest to tzw. korsaż, zarezerwowany dla pań. Jeśli smoking ma klapy szalowe, butonierki nie stosuje się. Pod klapą marynarki powinna znajdować się szlufka do kwiatów przytrzymująca łodygę noszonego w butonierce kwiatu. Jeden z niewidocznych detali które odróżniają ubranie miarowe od konfekcji.

* Każde rozcięcie obniża uroczysty, formalny charakter ubioru o jeden odcień i dlatego ani smoking ani marynarka od garnituru wizytowego nie powinny mieć żadnych rozcięć

Plecy

   Do fraka, żakietu i alberta plecy kroi się "w trójkę".Plecy powinny być skrojone tak, aby za rękawem tworzyła się fałda zwana "łopatką". Pozwala ona na większą swobodę ruchów. Linia kołnierza marynarki powinna przebiegać pół centymetra poniżej brzegu kołnierzyka koszuli a rękaw marynarki powinien być o jeden centymetr krótszy od rękawa koszuli.

Kieszenie

   Klasyczny garnitur jednorzędowy ma 16 kieszeni. Sama kamizelka ma cztery kieszonki. Lewa dolna tradycyjnie była zarezerwowana na zegarek kieszonkowy a prawa na klucz do nakręcania. Wewnętrzna kieszeń marynarki po prawej stronie jest przeznaczona na chustkę do nosa. Do wewnętrznej kieszeni marynarki po lewej stronie pasuje piersiówka . Wewnętrzna kieszonka marynarki po lewej stronie przeznaczona jest na pióro do piania na kartach wizytowych. W prawej zewnętrznej kieszeni marynarki ( w której nosi się banknoty spięte klamrą) jest w środku mała wewnętrzna kieszonka czyli tzw. bilonówka. Kieszonka na poszetkę czyli brustaszę- wiadomo. Marynarki w stylu angielskim mają  boczne kieszenie cięte skośnie, co nadaje im lekko sportowy charakter.  Zdecydowanie sportowy charakter mają natomiast kieszenie nakładane i dlatego stosuje się je tylko w marynarkach sportowych i blezerze.

Spodnie

   Krój spodni zmienia się w zależności od mody, ale ogólne reguły pozostaja niezmienne; przy przecietnych rozmiarach szerokość nogawki na dole powinna wynośić dwie trzecie długości buta.

   Mankietów nie stosuje się przy spodniach do fraka, smokingu,żakietu alberta lub ubrania wizytowego. Spodnie powinny sięgać do górnej krawędzi obcasa. Brzegi nogawek powinny być obszyte taśmą która nie tylko chroni przed przetarciem ale i obciąża materiał sprawiając, że lepiej się on układa. Europejscy krawcy kontynentalni dają podszewkę sięgającą do kolan, dzięki czemu spodnie lepiej się układają i nie wypychają.

Do strojów formalnych nosi sie zawsze białe szelki. Szelek nie powinno się nosić do jednorzędówki dwuczęściowej, gdyż marynarkę jednoczęściową często się rozpina. Pasek w spodniach skrojonych do noszenia z paskiem ma szerokość około 3,5cm i posiada szlufki do paska oraz wszytą z przodu małą szlufkę, przez którą przewleka sie trzpień klamry paska , co zapobiega wysuwaniu się spodni spod klamry.

Poszetka to chusteczka noszona w kieszonce na piersi marynarki. Krawat i poszetka to byty rozłączne i samodzielne, a noszenie poszetki z takiego samego materiału co krawat jest wręcz kompromitujace, tak jak noszenie czarnej muszki do fraka. Czy można nosić jednocześnie kwiat w butonierce i poszetkę? Oczywiście!.