Kanony elegancji

   Na Bliskim Wschodzie wyroby z wełny wytwarzano już w starożytności. Najpopularniejszym rodzajem wełny jest wełna owcza. Najwyższej jakości wełnę, bardzo miękką, puszystą, o cienkich włóknach otrzymuje się z owiec rasy merynos. Grubszą wełnę uzyskuje się z ras owiec długowełnistych i nizinnych. Długość włókien wełny owiec długowełnistych, dochodzi nawet do 40 cm.

Rozróżniamy następujące rodzaje wełen w zależności od rodzaju zwierzęcia, z którego runo pochodzi:

• owcza – merynos, szewiot, szetland,

• wielbłądzia – wikunia, kamel,

• lam – alpaka,

• kozia – moher, kaszmir,

• królicza – angora.

Najczęściej używane rodzaje tkanin wełnianych to:

TROPIK - tkanina wełniana z przędzy czesankowej, o dużym skręcie, wytwarzana w splocie płótna, lekka (masa powierzchniowa 190 g/m2), cienka, przewiewna, o znacznej odporności na mięcie. Stosowana jest na letnie ubrania i kostiumy.

TWEED - tkanina wełniana ubraniowa z grubej, zgrzebnej przędzy, barwnie tkana w splocie skośnym, zwykle w różnych odcieniach brązu i szarości. Gruba, zwarta, mięsista, trwała w użytkowaniu. Masa powierzchniowa wynosi do 500 g/m2. Nazwa pochodzi od nazwy rzeki w górach północnej Szkocji. Tkanina miękka, ale o dość ścisłej strukturze, dość gruba, sploty skośne, barwnie tkana, odznacza się dużą wytrzymałością na działanie czynników mechanicznych w czasie noszenia.

GABARDYNA - tkanina z przędzy czesankowej wełnianej lub bawełnianej, o splocie skośnym czteronitkowym lub wielorządkowym, charakterystyczna dzięki stromym, skośnym prążkom po stronie prawej, jednobarwna.

KASZMIR - tkanina sukienkowa z cienkiej wełny czesankowej wykonywana w splocie atłasowym 3-nitkowym; lekka, delikatna, barwiona w sztuce w drobny, nieregularny wzorek dwu- lub trójbarwny.

FLANELA - splot skośny. Nitki jednobarwne lub melanżowe. Tkanina miękka w dotyku, po jednej stronie gładka , po drugiej drapana. Bywa wyrabiana z przędzy czesankowej lub zgrzebnej.

DIAGONAL - grubsza tkanina o wyraźnych prążkach przebiegających skośnie. Stosuje się na płaszcze damskie i męskie, kostiumy, marynarki.

JODEŁKA - splot skośny łamany. Tkanina może być jednokolorowa lub kolorowo tkana.

FLAUSZ - tkana z przędzy luźno skręconej o splocie skośnym. Obustronnie drapana, folowana; okrywa dość wysoka, ale mniej ścisła niż w welurze. Stosuje się na płaszcze, kurtki.

SUKNO - tkanina o splocie płóciennym z nitek luźno skręconych. Dzięki intensywnemu folowaniu i drapaniu tkanina uzyskuje ścisłą strukturę. Tkaniny tego rodzaju są zwykle jednobarwne lub melanżowe. Stosuje się je na mundury, płaszcze damskie i męskie.

SZETLAND - tkanina wykonana z luźno skręconych nitek, splot skośny. W procesie folowania powstaje zmierzwiona okrywa włosowa nie zakrywająca splotu. Stosuje się na płaszcze damskie i męskie.

MOHAIR,MOHER - tkanina o wątku z wełny mohairowej. Bardzo miękka o efektownym wyglądzie. Na powierzchni tkaniny występuje długi lśniący włos. Stosowana na zimowe płaszcze damskie i męskie.

BOUCLE, BUKLE - tkanina mająca wątek z ozdobnych nitek Boucle, w wyniku czego powierzchnia tkaniny pokryta jest pętelkami.